Saturday, October 3, 2009

8. Oxygen8
O
Oxygen
15.9994

Oxygen Planets

Of all life-bearing worlds, oxygen planets are the rarest and most valuable.

Stars, of course, are as common as dirt, and as filthy with life. Sundwellers as large as Australia and as small as the state of New Jersey infest the surface of even so common a star as our own. A red giant like Aldebaran holds so many living creatures on its surface that it's a wonder any light gets out at all. Most of the leaders and industrialists of the Known Universe come from red giants.

Next after stars come the gas giants. Ammonia atmospheres, for some reason, are particularly conducive to intelligent life. Since ammonia-based life forms are almost universally floaters, lacking even rudimentary manipulating limbs, they lead lives of the mind. Most of the philosophers and theologians of the Known Universe come from gas giants.

Third in line are the vacuum planets. Free of the corrosive effects of an atmosphere, an enormous variety of magnetic, gravitic, and energy-based civilizations have arisen. These are the artisan races—the merchants, mechanics, and artists.

Last of all, and most valued, are the oxygen planets, often called the "Goldilocks worlds" because in order to hold the extensive oceans that make such atmospheres stable, they must be neither too far from their suns nor too near, but can only exist at a "just right" distance.

The oxygen planets are valued for their intelligent species. An oxygen race typically employs tools, shows enormous ingenuity under stress, is fiercely loyal and yet irrepressibly playful, and is capable of being taught almost any skill.

They make great pets.© 2002 by Michael Swanwick and SCIFI.COM.

5 comments:

 1. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 2. yarı manuel istif makinasıLifturk Firmamız Hakkında
  Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları sektöründe hizmet vermek üzere kurulan firmamız, kurucuların meslek ve bilgi alanları nedeniyle ağırlıklı olarak Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları, Çelik Halat, Zincir ve Deniz sektöründe siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Tuzla ve İmes sanayi bölgelerinde kurulmuştur.

  KURULUŞ AMACIMIZ
  Ülke çapında kaldırma ve Taşıma Ekipmanları,Çelik Halat, Zincir ve Deniz sektöründe öncü olmak ve liderliği hergün daha da büyüyen bir organizasyonla sürdürmek, Siz müşterilerimizin ihtiyaçlarını, geniş ürün yelpazesine sahip stoklarımızla karşılamak , Fiyat uygunluğu ve dürüst çalışmayı kendisine ilke edinmiş olan firmamız, bölge bayisi olduğumuz, dünya çapındakendini kanıtlamış markaların sanayinin önde gelen firmaları tarafından tercih edilen üstün nitelikli, kaliteli ve sertifikalı ürünlerini tecrübeli personelimiz ile tarafınıza en hızlı şekilde ulaştırılmasında tüm enerjimiz ile çalışmaktır.
  KALİTE POLİTİKAMIZ
  Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları,Çelik Halat, Zincir ve Deniz sektöründe müşterilerimizle uluslararası kabul görmüş standartlarda en iyi hizmeti sunarak lider firma olmak, tüm çalışan- larımızla sürekli kalite kavramını çevreci bir anlayış içinde tatbik etmek şirketimizin politikasıdır.zincirli vinç
  istif makinesi
  elektrikli zincirli vinç
  akülü istif makinası

  ReplyDelete

 3. im very impressed with your post because this post is very beneficial for me and provide a new knowledge to me

  Red Giant Universe Crack

  ReplyDelete